February 29, 2024, 9:44 pm

Косоварите и Приштина бecни: Сакаат да ја понижат УЧК како група kpиминалци, а тие беа бopци тие се

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Косовскиот координатор за сајбер безбедност Зафир Бериша вели дека Дик Марти користел обвинувања за трансплантација на органи за пропагандни цели против ОВК и дека тоа го сторил „со помош на тајните служби на Србија и Русија“.

Во објава на Фејсбук, Бериша посочи дека и косовските и пратениците на ЕУ биле измамени за да се бават со „обвинувањата на сенатори финансирани од руско-српското лоби“.

Измамата не беше извршена само против членови на Европскиот парламент, оваа измама беше пренесена и на членови на Собранието на Косово кои беа убедени дека ОВК не вршела трансплантација на органи. „Тие беа измамени и кога гласаа за формирање на политички суд за кој од почетокот се знаеше дека е едностран и се обидуваат да ја изедначат борбата за слобода на ОВК со геноцидната војна на Србија во име на правдата и помирувањето, рече Бериша.

Како што изјави, никаде и во никој од оние кои се нападнати од овој суд не се споменува трансплантација на органи, но, додаде тој, се прави обид за понижување на поранешните борци на ОВК.

Понижување на поранешните борци на ОВК со спектакуларни апсења и обвинувања како учесници во„ криминалната организација на ОВК “, терминологија што не беше спомната никаде додека не беше изгласан Специјалниот суд од измамените членови на косовското собрание“, истакна Бериша.

Според него, нема да биде епохално ако кажат дека дури и со меѓународниот фактор кој инсистираше на формирање на овој суд, тие имаат различни мислења, пренесува Б 92.

Некои мислат дека судот навистина се стреми кон „правда“, додека други мислат дека го користат судот за своја сметка во нивните земји каде заедниците (националните малцинства) се лишени од нивните основни права и дека славата на војната на ОВК не се смета за најуспешна герила на 20 век која ја допре совеста на демократскиот свет, истакна Бериша.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This