Косовските парламетнарци започнаа да говорат за вojна со Србија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на пратеничката група на Сојузот за иднината на Косово во Парламентот на на Косово, Бесник Тахири, силно се спротивстави на идејата за размена на територии и оцени дека Прешево, Медвеџе и Бујановац на југот на централна Србија не можеше да се приклучи на Косово без војна.

Тахири смета дека територијалната реорганизација е погрешен експеримент.

„Тоа беше првиот проект на српскиот премиер Зоран Џингиќ. Територијалната размена би била грешка на албанската нација и на оваа држава. Ова е Косово “, изјави Тахири за Репортер.

Тахири додаде дека „нема потреба Косово да одговори на барањата на Србија“.

„Не можете да ги иселите Албанците од Прешево без војна“, повтори тој.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This