December 9, 2023, 11:28 pm

Крадењето домашни миленичиња во Англија станува кривично дело

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Крадењето домашни миленичиња ќе биде прогласено за кривично дело во Англија по зголемувањето на пријавените кражби за време на локдаунот предизвикан од пандемијата на коронавирус, пренесоа новинските агенции.

Кражбата на миленичиња во моментов се третира како загуба на имотот на сопственикот, но министрите бараат новиот закон да го препознае емоционалниот стрес што може да го предизвика.

Утврдено е дека околу 2.000 кучиња биле пријавени за украдени за време на „локдаунот“ минатата година. Во јуни, британскиот парламент го разгледа предлогот за начини да се олесни пронаоѓањето украдени животни, откако повеќе од половина милион луѓе потпишаа петиција со барање казни за крадењето миленици.

Работната група, составена од владини службеници, полиција, обвинители и локални власти, доби докази од групи за заштита на животните, активисти во кампањата, академици и други експерти. Нивниот извештај покажа дека седум од 10 кражби на миленичиња, снимени од полицијата, се однесуваат на кучиња.

Не е познато која би можела да биде максималната казна за делото крадење миленичиња според новиот закон.

Иако Законот за кражба од 1968 година предвидува максимум седум години затвор за делото, министрите велат дека има малку докази дека може да се примени во овој случај, бидејќи тежината на казната делумно е одредена од паричната вредност на украдениот предмет.

„Кражбата на милениче е ужасно злосторство што може да предизвика големи емоционални тешкотии во семејствата, додека бесчувствителните криминалци ги полнат џебовите. Новиот закон за киднапирање миленичиња признава дека животните се многу повеќе од сопственост и ќе и даде на полицијата слободна рака да ги изведе овие болни лица пред лицето на правдата“, рече британската министерка за внатрешни работи, Прити Пател.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This