October 6, 2022, 9:54 pm

Курти зaгpижен: Србија троши повеќе на apмијата отколку целиот Западен Балкан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот на привремените институции на Приштина Албин Курти изрази загриженост што Србија во моментов троши повеќе за армијата отколку сите други на Западен Балкан заедно и го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека сака Косово да стане нефункционална држава.

Тој во интервју за хрватски „Вечерњи лист“ вели дека Србија на Западен Балкан се однесува како Руската Федерација и дека Република Српска во БиХ ја претвора во БиХ, а Црна Гора во Украина, пренесува косовскиот онлајн портал.

„Неодамна Србија значително ги зголеми своите воени трошоци – троши повеќе на армијата отколку другите пет земји од Западен Балкан заедно. „БиХ, Црна Гора, Албанија, Косово и Северна Македонија заедно не трошат колку Србија сама“, рече Курти.

Тој рече и дека Приштина има волја и интерес за сеопфатен договор, но додаде дека се зависи од тоа дали Србија е подготвена, односно, како што посочи, нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија е таква што многу повеќе зависи од подготвеноста на Србија. да го промените вашиот пристап и себеси.

„Разговараме за идниот дијалог со Србија, за следното поглавје. Недостига напредок и не почна кај нас, недостигаше напредок многу порано, но истакнавме дека голем дел недостасува поради погрешни пристапи. Се потпишаа штетни договори за Косово, кои ни Уставниот суд каков што беше не можеше да ги проголта. Во последно време има тектонско поместување на подобро, бидејќи се размислува во последната деценија

На прашањето дали ќе се согласи на размена на територии, Курти одговори дека нема.

„Вакви решенија нема да има на маса. Тоа е и причината зошто победив на изборите, бидејќи народот на Косово не сака такво нешто. Мислам дека и Србите не го сакаат тоа. Тоа го сака само претседателот на Србија. „Сега кога сум на власт, тој веќе не спомнува разграничување со Албанците и територијални решенија, туку сака „босанизација“ на Косово во форма на автономен српски ентитет во рамките на нашата република, за да не направи нефункционална држава и не успеа. “, рече тој, пренесе Танјуг.

Запрашан да каже зошто косовската влада се противи на создавање Заедници на српски општини во согласност со договорот потпишан во ЕУ во 2013 година, Курти изјави дека ниту еден Србин на Косово никогаш не протестирал што ЗКК не е спроведен.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This