February 29, 2024, 9:03 am

Курти: Не ми е целта да пpeдизвикам вojна

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека Декларацијата за независност на Косово не е замислена како независност од Албанија, туку како ослободување од Србија.
На покана на австрискиот институт „Карл Ренер“ во Виена, тој зборуваше за идејата за обединување со Албанија, за можното признавање на Косово од Шпанија, Вашингтонскиот договор и новата администрација во САД, пишува Газета експрес.
Курти истакна дека неговата цел и идеја не е обединување на Албанија и Косово за да предизвика војна или да предизвика недемократски конфликти од каков било вид.
„По ова прашање сакам да го истакнам фактот дека Декларацијата за независност на Косово никогаш не беше замислена како независност од Албанија, туку како ослободување од Србија и тоа никогаш нема да го заборавиме. Значи, сите Албанци кои би ја сакале оваа унија, тие не се против никого и наша намера не е да не направиме поголеми, туку да придонесеме за подобрување и слобода, односно како израз на слободата, а не како израз на агресија, рече Курти.
Кога станува збор за евентуален потег на Шпанија во врска со отворањето на Канцеларијата за трговија и култура во Приштина, Курти оцени дека тоа е чекор во вистинската насока.

„Верувам дека Шпанија треба да оди во насока на Словачка и Грција, кои го признаваат косовскиот пасош, а со прогресивната влада, оптимист сум дека овие знаци што ги гледаме од Шпанија се во вистинска насока и дека можеме да очекуваме некои позитивни промени наскоро“, рече Курти.
Тој понатаму се осврна на договорот од Вашингтон, за кој рече дека има позитивни елементи, како што е признавањето од Израел.
„Што се однесува до договорот од Вашингтон, има многу елементи во тој договор, не велам дека ниту еден од нив не е добар, на пример, меѓусебното признавање со Израел е позитивно, но повторно морам да кажам дека билатералните обврски на Косово и Србија од 4 септември минатата година беа повеќе тактички потег на администрацијата на Трамп пред тамошните избори. Во овие точки од договорот гледам напор за брзо решение што ќе му помогне на меѓународниот имиџ на поранешниот претседател и локалната политика, наместо да помогне Косово и Србија напредуваат“, рече тој.
Курти изрази оптимизам во однос на новиот американски претседател и додаде дека мисли оти сега ситуацијата е поинаква на подобро.
„Се разбира, претседателот Бајден е веројатно лидер на светските прогресивци, ако ја погледнете неговата програма тој е социјалдемократ и мислам дека тоа е она што ни треба на пример за климатските промени, правата на работниците, правата на жените, така што јас сум сега е многу пооптимист затоа што прво знаеме кој е претседателот Бајден, а друг за неговата програма“, рече косовскиот премиер.
Ја спомена и идејата за размена на територии, за која рече дека дефинитивно пропаднала, но не значи дека е мртва.
„Ја отфрлив идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија, бидејќи тоа значеше нови конфликти и крвопролевање. Целта беше поделба на Косово, а не размена. Мислам дека дијалогот меѓу Косово и Србија треба да биде трансформативен за животот на луѓето. Верувам дека Република Косово мора да се брани како држава и народот на Косово нема да ја прифати идејата за размена на територии. Не велам дека идејата за размена на територии и поделба на Косово е мртва, но идејата дефинитивно пропадна“, изјави Курти, а пренесува порталот Косово онлајн.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This