February 6, 2023, 3:41 am

Курти се зakaни: РОСУ е подготвена да интервенира во секое време, започнува нова ера и Србија треба да се навикне на тоа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот на Koсово, Албин Курти, по постигнувањето на договорот меѓу Белград и Приштина и напиша на социјалните мрежи дека српската страна поставила четири услови за одржување состанок во Брисел минатата недела и дека тие не се исполнети. Тој додаде дека сега започнува нова ера на реципроцитет и Србија треба да се навикне на тоа.
Курти изјави дека специјалната единица на косовската полиција, РОСУ, ќе се повлече од Јариње и Брњак, но дека секогаш ќе остане подготвен за интервенција.
„Реципроцитетот на регистарските таблички на возилата е утврден. Имајќи предвид дека регистарските таблички на Република Косово во Србија ќе бидат покриени со државен симбол, сите регистарски таблички на Србија, исто така, ќе бидат покриени со симболот на територијата на нашата држава“, напиша Курти на Фејсбук.
Тој изјави дека специјална единица на косовската полиција отишла во Јариње и Брњак на 20 септември за да го заштити преминот и граничната полиција од блокади на патиштата и бесплатен сообраќај.

„Бидејќи тие заминуваат, нашата специјална единица не мора да остане таму но секогаш останува подготвена да интервенира во иднина во кој било од истите или слични прекршоци. Се разбира, нашата гранична полиција во иднина ќе наметне реципроцитет на регистарски таблички. КФОР ќе остане таму околу две недели за да се увери дека сѐ е безбедно“, рече Курти.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This