October 6, 2022, 1:48 am

Курти ја откри вистинската цел за обединување на Албанија и Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот на Косово, Албин Курти, вечерва во Виена повтори дека прогласувањето независност на Косово никогаш не значело независност од Албанија, туку ослободување од Србија и дека тоа никогаш не смее да се заборави.
Курти, во дискусијата организирана од Институтот Карл Ренер во Виена и германската фондација Фридрих Еберт на тема „Косово: трошка надеж за демократија во Југоисточна Европа“, истакна дека размената на територии со Србија ќе донесе конфликти, а обединувањето со Албанија никогаш нема да предизвика војна или конфликт.
„Прво, јас сум државјанин на Косово и кога зборувате за Србија, нејзината милитаризација, блиските односи со Москва, тогаш ние сите Албанци, во Косово и во Албанија, генерално реагираме исто. Имаме ист јазик, ист историја, но моментално сме во ситуација да имаме Две држави. Сите Албанци би сакале обединување, бидејќи тоа не би било насочено против никого, а целта не е да биде поголем, туку да се даде поголем придонес за мирот“, објасни тој.
Смета дека тоа би било израз на мир, а не на агресија и, како што вели, размена на територии би значело нови конфликти и крвопролевање.
„Нема совршени етнички граници и некој секогаш ќе живее на погрешната страна на границата. Секогаш сум велел дека ова не е рецепт за решение, туку за војна. Целта на Србија беше да ја релативизира државноста на Косово, а Белград никогаш не значеше размена на територии, туку поделба на Косово“, рече Курти.
Тој рече дека во минатото со Косово управувале политичари кои се однесувале како монарси од средниот век, кои би биле подготвени да си играат со територии.
„Тој ројалистички пристап изумира. Не велам дека исчезна идејата за размена на територии и поделба на Косово, но секако не успеа да ја спроведе“, рече тој.
Дополнително, Курти додава дека дијалогот со Белград треба да доведе до трансформација на подобро за двете општества, потпирајќи се на европските вредности.

Во таа насока рече дека е против давање средства од фондовите на ЕУ без европски вредности и дека за да се постигнат европските вредности потребно е да се соочиме со воените злосторства, дека демократизацијата не е автократизација, дека мора да има рамнотежа на малцинствата. права наместо националистичка хегемонија.
Курти изрази уверување дека Косово ќе се брани како држава и додаде дека граѓаните никогаш нема да прифатат размена на територии, пренесува Танјуг.
На прашањето зошто граѓаните кои не се Албанци не се кандидираат на листите на албанските партии, тој посочи дека полесно им е со помалку гласови да добијат мандати обезбедени за малцинствата.
„Парадоксот е што позитивната дискриминација има негативен ефект врз интеграцијата. Ромите, Египќаните, Бошњаците, Гораните, Србите лесно можат да добијат едно од 20-те места предвидени за малцинствата, така што тие не се атрактивни кандидати на листите на нашите партии“, рече Курти.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This