September 26, 2022, 9:11 pm

Лавров без дипломатски ракавици: Европската Унија не е сигурен партнер на Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската унија во оваа фаза не може да се смета за сигурен партнер за Русија, но Москва се надева дека Брисел на крајот ќе обрне внимание на нејзините витални интереси, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција во петокот по разговорите со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел – пренесува ТАСС.

Коментирајќи ги можните санкции на западните земји во врска со руската опозициска фигура Алексеј Навални, Лавров призна дека Москва веќе се навикнала на еднострани санкции од ЕУ кои немаат легитимни основи.

„Затоа, ние го организираме нашиот живот доаѓајќи од премисата дека ЕУ не е сигурен партнер, барем во оваа фаза“, нагласи Лавров.

Според него, принципот на солидарност меѓу членките на ЕУ резултираше во нивниот единствен став за случајот Навални. „Сепак, сигурен сум дека повеќето политичари во Европа ја сфаќаат апсурдноста на ваквиот пристап“, забележа министерот. „Римското право наведува дека товарот на докажување е на обвинувачот. Бараме токму за тоа, ништо друго“.

„Се надевам дека стратешкиот преглед што доаѓа конечно ќе обрне внимание на виталните интереси на Европската унија во најблиска близина. Се надевам дека денешните разговори ќе ни помогнат да постигнеме поконструктивна траекторија. Ние сме подготвени за тоа“. – вели Лавров.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This