September 26, 2022, 7:58 pm

Лавров: САД водат каубојска политика

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Говорејќи за реториката на американските политички кругови кон Русија, Лавров рече дека внатрешната политичка ситуација во САД ескалирала до крајност.

„Постојат каубојски расправии за кој е подобар. Но, тоа е нормална манифестација на американската политика, особено денес. Ескалираше до крајност во несогласувањата меѓу либералите кои сметаа дека тоа е веќе незапирлива тенденција. Одеднаш дојде Доналд Трамп, кој не ги фаворизираше либералните принципи и пристапи многу, но се обиде да размисли повеќе за интересите на оние што ја основаа Америка, кои дојдоа таму (таа отсекогаш била земја на емигранти) и ги донесе нејзините закони. Постои спор околу тоа дали останува лојалноста кон државата што ве прифати или сакате да ги уништите нејзините принципи?“, Рече Лавров.

Тој потсети дека Трамп рече дека е најстрог кон Русија, како и дека воведе повеќе санкции отколку сите негови претходници заедно.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This