September 26, 2022, 9:16 pm

Лавров со yлтимaтyм за нормализирање на односите со ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Москва не беше иницијатор за заладување на односите со Европската унија и е насочена кон нормализирање на соработката во одредени области доколку агендата за дијалог не биде жртвувана на геополитички интереси, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Според него, за време на преговорите со шефот на европската дипломатија, Јосеп Бореj, тој ја посочил одговорноста на Брисел за распадот на односите меѓу Русија и ЕУ.

„Привлечев внимание на фактот дека по посетата на Москва, која траеше од 4 до 6 февруари, Бореj објави бројни коментари на својот блог. Во една од нив, тој претставува случај како „Русија забрзано се оддалечува од Европа“ . „За време на преговорите со Борел,, јас само зборував за важноста на градењето на односите меѓу Русија и ЕУ на системска основа“, рече Лавров.

Шефот на руската дипломатија додаде дека во 2014 година „самата ЕУ ја уништи архитектурата на мултилатералните врски со нашата земја, која беше макотрпно создавана со текот на годините“.

„Ќе потсетам дека главната причина беше поддршката на Европската унија за неуставниот државен удар во Украина со многу изразена антируска нота. Како резултат, самитите Русија-ЕУ што се одржуваа двапати годишно, како и состаноците на владата на Руската Федерација со Европската комисија, беа прекинати. Форматите на Постојаниот совет за партнерство Русија-ЕУ и дваесетина секторски дијалози се „замрзнати“. Претходно, долго пред државниот удар во Украина, на инсистирање на некои земји-членки на ЕУ, работата на нацрт скоро подготвениот договор за краткорочно патување без визи за граѓаните на Русија и ЕУ беше прекината“, рече министерот изјави.

Според него, од 2004 година, кога земјите од Балтикот се приклучија на ЕУ, „спроведена е отворена и конзистентна дискриминација на населението што зборува таму руски“.

„Се поставува здраворазумно прашање – кој од кога се оддалечува? Можеби токму самата Европска унија ја оддалечува Русија, рускиот јазик и култура од себе? Што се однесува до руската страна, на преговорите во Москва потврдивме дека сме фокусирани на нормализирање на целиот комплекс на односи со ЕУ – но не врз основа на еднострани барања, туку меѓусебно почитување и заеднички интереси“, рече Лавров.

Според рускиот министер, со ваквиот пристап, Москва е подготвена да соработува во одредени насоки каде што „нашите интереси се совпаѓаат“.

„Патем, во Москва се договорени области за продлабочување на соработката како што се здравството, науката и технологијата и климатските промени. „Ако ја додадеме клучната традиционална насока на енергија, ќе добиеме многу солидна заемно корисна агенда, ако не ја жртвуваме за геополитички игри “, нагласи шефот на руското Министерство за надворешни работи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This