December 6, 2022, 5:39 pm

Лукашенко: Авганистан е вистинското лице на западната демократија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека настаните во Авганистан ја открија вистинската суштина на западната демократија и ги повика граѓаните на Белорусија да извлечат поука од тоа, објави денеска белоруската агенција БелТА.

„Го покажаа своето вистинско лице. Ова можеше да ни се случи ако успееја да започнат војна молња минатата година (по претседателските избори на 9 август). И, за неколку години, луѓето ќе ги исфрлат, а некои ќе се држат за тркалата на авионот за да полетаат одовде. Затоа е потребно да извлечеме поука од ова и да го поучиме нашето население и нашиот народ “, рече Лукашенко за време на доделувањето на наградата за припадниците на полицијата.

Според него, суштината на западната демократија е демонстрирана во Авганистан.

„Значи, не е важно што луѓето се качија во дупката за слетување на пистата. Дел од телото остана, нешто беше откинато, нозете висеа. Ова не е важно, ова е различно, ова е таканаречената демократија “, рече Лукашенко, пренесува Танјуг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This