December 1, 2022, 8:17 pm

Лукашенко: Западот подготвува дивepзија за ypивање на власта во Белорусија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Западот продолжува да се меша во внатрешните работи на Минск со цел промена на владата во земјата, изјави претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.
„Неуспешниот обид за државен удар не ги промени плановите на противникот. Западот продолжува да се меша во внатрешните работи на земјата со цел промена на владата, а за нас, најопасната работа е уништувањето на независноста. Мораме да го запомниме, разбереме и почувствуваме тоа секој ден и секој час“, рече Лукашенко во обраќањето до раководството на КГБ при разгледување на кадровските прашања во државниот безбедносен систем.

Тој нагласи дека се воведени санкции, дека се финансираат протести, екстремизам, тероризам, дека се избрани и подготвени терористи, но додаде и дека Белорусија не само што знае за тоа, туку и се бори против тоа.
Претседателот на Белорусија, исто така, го привлече вниманието на фактот дека противниците на владата во Белорусија, под контрола на странски специјални служби, планираат пренасочување кон одбранбените и економските објекти, како и објекти од витално значење за населението и се обидуваат да предизвикаат штрајкови во белоруски компании.
„Политичко-мигрантските центри во Варшава и Вилнус, кои беа формирани под контрола на специјалните служби, ги охрабруваат радикалите да дејствуваат за заплашување на јавните и државните службеници, претставници на медиумите, полицијата и армијата. Тие стигнаа и до судството“, рече Лукашенко.

Треба да се потсети дека по претседателските избори на 9 август 2020 година, започнаа масовни протести на опозицијата во Белорусија. Според Централната изборна комисија, актуелниот претседател Александар Лукашенко победи на изборите со 80,1 отсто од гласовите. Опозицијата не ги призна изборните резултати и смета дека победи Светлана Тихановска. Покрај тоа, се одржуваат митинзи на поддржувачите на Лукашенко, чија инаугурација беше одржана на 23 септември.

Односите на Белорусија со западните земји нагло се влошија по претседателските избори. Европската унија не ги призна изборите како слободни и демократски, а исто така не го призна Александар Лукашенко за избран претседател. Европската унија, Велика Британија, САД и Канада воведоа санкции против голем број белоруски функционери , како и компании поврзани со актуелните белоруски власти. Овие санкции подоцна беа продолжени.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This