December 1, 2022, 9:33 pm

Лукашенко: Bojната е неизбежна доколку продолжиме вака

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја предупреди полската страна за последиците од заканите, вклучително и оние поврзани со затворање на границата.
„Веројатно ги слушате заканите на овие дивјачки политичари и лидери на Полска: ќе ја затвориме границата, ќе го затвориме железничкиот граничен премин Форж, итн. Во овој поглед, можам само да кажам: Ако сметаат дека така ќе им биде подобро, нека го затворат. Но, прво треба да размислат како ќе разговараат со Русија и Кина, воопшто, со истокот“, рече белорускиот лидер.
„Ќе минува низ Донбас“, рече Лукашенко.
Белорускиот лидер истакна дека неговата земја не сака конфликти на границата. Минск не пропушта никого преку граница намерно.

Според Лукашенко, потребно е на секој Полјак поединечно да му се објасни дека Белорусите не се варвари.
„Знаеме, ако одиме предалеку – војната е неизбежна. Тоа ќе биде катастрофа“, нагласи претседателот.
На границата меѓу Белорусија и Полска е забележлив голем број мигранти, а Полјаците не ги пречекуваат најдобро.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This