дома Спорт Македонија зaгyби од Египет со 19 гола разлика

Македонија зaгyби од Египет со 19 гола разлика

Домаќинот Египет ја торпедираше Македонија, во вториот натпревар од групната фаза на Светското првенство. Крајниот резултат 38:19 (20:6 на полувремето).

Нашата репрезентација беше целосно дезориентирана, без желба да се направи нешто повеќе и да се одигра на нивото на кое сме навикнати да ги гледаме во изминатите години.

Избраниците на поранешниот тренер на РК Вардар, Парондо, си одржаа лесен тренинг против Македонија, а отпор имаа до 10-та минута од првото полувреме, кога при водство на Египет од 10-3, направивме серија од 3:0 и се доближивме на 10-6.

Наместо да продолжиме во тој ритам, Египќаните воздратија уште посилно, па ни направија серија од 10-0.

Второто полувреме започна исто како и првото, дадовме гол за 20-7, а потоа следуваше нова серија од 5-0 за Египет.

Сето понатаму беше формалност колку да помине времето, а тоа најмногу го посакуваа од нашата клупа, од каде немоќно ги следеа преостанатите 20-тина минути.

За поздрав е младиот голман Мартин Томовски кој имаше 8 интервенции.

Последниот натпревар Македонија го игра во понеделник против Чиле, со почеток од 15:30 часот.