October 6, 2022, 1:14 am

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЦЕЛОСНА БЛОКАДА: Уставен суд нема да поведува постапка по иницијативата за продолжување на мандатот на градоначалниците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

 Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка по двете иницијативи со кои се оспорува членот 35 став од Законот за локална самоуправа, како и членот 16 став 1 од изборниот законик, кој се однесува на рокот на одржување на изборите, а тоа е првата половина на мај.

ustaven-sud

Подносители на иницијативите се Светскиот македонски конгрес и Министеството за локална саноуправа.

Уставниот суд не може да креира нова правна ситуација, кога тоа не го направил законодавецот, пренесе Плусинфо.

Судијката известител Елена Гошева предложи на денешната седница на Уставниот суд да не поведе постапка по добиените две иницијативи.

Со ова мандатот на градонацалиците и советниците истекува на 15 мај.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This