Македонија со најголем пад на гринфилд инвестиции во регионот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонија со најголем пад во гринфилд инвестиции во регионот. Пандемијата ги одврати инвеститорите да вложуваат земјава. Лани во Македонија влегле само 62 долари по глава на жител странски директни инвестиции, покажува анализата на Фајнанс тинк. За разлика од постпандемискиот период земјава пред кризата односно во периодот од 2003 до 2007 имала по речиси сди од 450 долари по глава на жител, од 2010 до 2019 над 260 долари пер капита, објави „Сител“.

Петрески вели дека клучно за наредниот период е во стратегијата за привлекување инвестиции да биде приоритет привлекување инвестиции кои ќе имаат поголема додадена вредност.

Пред пандемијата, Македонија заедно со Албанија и Црна Гора беше лидер за привлекување инвестиции. Црна Гора остана лидер, а Србија ја искористи кризата за да ги насочи инвестициите на своја територија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This