Маричиќ утре на средба со Вархеји во Брисел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Мистерот за правда Бојан Маричиќ утре ќе отпатува за Брисел, а во неговата агента е и средба со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

-Министерот од утре ќе претставува во неколкудневна работна посета на Брисел. Предвидено е да се сретне со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј и еврокомесарот за правда Дидиер Рејндерс. Тема на разговорите ќе биде евроинтеграциите на земјата, реформите во судството и владеењето на правото, велат од неговиот кабинет.

Предвидено е Маричиќ да има средби и со в.д. директорката за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување, Михаела Матуела, како и со европратениците Тања Фајон и Ирена Јовева од Словенија, Тонино Пицула од Хрватска, Андреас Шудер од Австрија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This