October 6, 2022, 9:29 pm

„Мекдоналдс“ го преврте „М“ во „W“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ланецот ресторани за брза храна „Мегдоналдс“, по повод Меѓународниот ден на жената, вчера привремено го променил неговиот симбол – буквата „М“.


Со оваа промена, неговото „М“ превртено наопаку изгледа како „W“, првата буква од „woman“ или „жена“.

Новото лого се појави и на веб-страницата на Мекдоналдс и неговите објави на социјалните мрежи.

Логото е превртено и пред влезот на еден од рестораните на Мегодоналдс во американскиот град Линвуд, Калифорнија.
Мекдоналдс објави дека во 100 од 14.000 ресторани на униформите на вработените и амбалажата за храната логото е превртено.

https://www.youtube.com/watch?v=3p8NU3PfByU

Исто така од компанијата нагласија дека 6 од 10 од нивните менаџери се жени и дека со овој чин сакаат да им покажат почит за нивните достигнувања.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This