МЕРКЕЛ ОТИДЕ ,,ЈАБАНА”: Најновата анкета покажува дека владеачката партија ќе ги зaгyби изборите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Партијата на Зелените во Германија и натаму го зголемува рејтингот и има јасна предност пред ЦДУ/СЦУ, покажува најновата анкета во која некогаш најмоќната партија СПД (социјалдемократите) паднаа дури на четвртото место.

German Chancellor Angela Merkel, right, and Macedonian Prime Minister Zoran Zaev, left, brief the media after a meeting at the chancellery in Berlin, Wednesday, Feb. 21, 2018. (AP Photo/Markus Schreiber)
Тренд барометарот направена за РТЛ и н-тв покажуваат дека доколку сега би имало избори во Германија за Зелените би гласале 27 проценти, што е за три проценти повеќе од второпласираната ЦДУ/ЦСУ (23 проценти), трета е ултрадесничарската Алтернатива за Германија (АфД) со рејтинг од 13 проценти, СПД има 11, либералите (ФДП) се враќаат на сцена со 9 проценти и Левицата има 8.

Индикативно е што и новата лидерка на ЦДУ, која дојде на местото на Ангела Меркел, Анегрет Крамп-Каренбауер која е зад лидерот на Зелените, Руберт Хубек.

Но, анкетата дава и нова димензија на рејтингот на традиционалната конзервативна ЦДУ кога се во прашање младите. Така, во анкетата направена меѓу студентската популација Зелените добиваат поддршка од 51 процент, додека ЦДУ само 10, а СПД е на петто место со 8 проценти.

За тоа колку се паднати социјалдемократите говорат бројките – СПД со овој сегашен рејтинг би имала 5,6 милиони гласачи, додека на изборите во 2017 година за нив гласале 9,5 милиони Германци, а во 1998 дури 20,2 милиони.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This