МЕШАНИЦА СО ПРАВИЛАТА НА ФИФА: Прво го прогласија за завршен натпревар со резултат 1-1, предмалку и официјално објавија дека ќе се доигрува!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Мечот меѓу Албанија и Македонија и официјално е прекинат поради невремето во Скадар и нема да се доигра. Според правилата на ФИФА ќе важи резултатот 1-1, кој беше до прекинот.
fifa_potvrda
Мечот меѓу Албанија и Македонија и официјално е прекинат поради невремето во Скадар и нема да се доигра. Според правилата на ФИФА ќе важи резултатот 1-1, кој беше до прекинот. И тоа се случува за првпат во нашата историја, меч да биде прекинат и регистриран со постигнатиот резултат.

Делегатот одлучи мечот да го регистрира со 1:1. Правилата се доколку мечот влезе во 76-тата минута, а мечот во Скадар беше прекинат некоја минута подоцна, тогаш истиот се регистрира со 1:1

Ова е за првпат во нашата историја меч да биде прекинат и регистриран со постигнатиот резултат.

Невремето почна по нашиот израмнувачки гол во 51. минута, а дождот само се засилуваше. Турскиот судија одлучи да ги испрати играчите во соблекувалната.

Сепак предмалку на официјалната страна на ФИФА се објави информација дека останатото време од мечот ќе биде доиграно во текот на утрешниот ден, а останува да се прецизира тајмингот кога ќе започне натпреварот. Оваа информација предизвика забуна, бидејќи првата официјална (како што може да се види на погорната фотографија) информација на ФИФА беше дека ова ќе остане конечниот резултат, бидејќи играта ја поминала 76-тата минута.

utakmica_zabuna

Освен ова, предмалку беше објавена и бодовната табела на која се гледа дека ниту Албанија, ниту Македонија засега немаат регистрирано бодови од вечерашниот натпревар!

fifa_tviter

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This