October 6, 2022, 1:22 am

Меѓу бeгалците и тepopисти?: Турција гради sидови за да се одбрани од бeгалците од Авганистан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Иран, Турција и земјите од Централна Азија се плашат од мигрантскиот бран и ги повикуваат Европската унија и САД да се соочат со нови предизвици навреме

Одлуката на Америка да се повлече од Авганистан предизвика голема загриженост во земјите од Централна Азија, како и во Иран и Турција. Ситуацијата се менува од ден на ден, а земјата е на работ на граѓанска војна. Како што Талибанците ја враќаат власта, многу граѓани се обидуваат да најдат спас во соседните земји во обид подоцна да постигнат безбеден живот некаде во Западна Европа.

Соседните Таџикистан и Узбекистан беа најпрво погодени, но тој бран веќе се чувствува во Иран и Турција. Последните случувања во Авганистан предизвикуваат загриженост и во Москва, каде стравуваат дека тоа ќе го поттикне „извозот“ на тероризам и наркотици.

„Нестабилноста предизвикана од новиот бран мигранти е заеднички проблем на исламските земји во регионот. „Ќе ја подобриме соработката со цел да се обезбеди стабилност и да се запре бранот бегалци од таа земја, која е во длабоки превирања“, беше речено за време на разговорите меѓу претседателите на парламентите на Иран и Турција, Мохамед Бахер Калибаф и Мустафа Шентоп, за време на неодамнешниот состанок во Техеран.

Медиумите во Турција тврдат дека бранот бегалци од Авганистан ја „преплавил“ Анадолија и дека тоа ќе биде најголемиот удар од сириското мигрантско цунами пред десет години. Владата посочува дека ситуацијата сѐ уште не е драматична, но не може да се исклучи масовниот напад на бездомниците, бидејќи многу граѓани во Авганистан веќе се нашле под напад на Талибанците. Обединетите нации предупредуваат дека на половина од 39 -те милиони Авганистанци им е потребна помош и ја повикува меѓународната заедница итно да и обезбеди финансиска помош на таа земја. Таа жалба досега одекна.

Анкара веќе испрати воено засилување на границата со Иран. Оваа област постојано се следи од воздух, како и преку електронски камери. Покрај засилените воени патроли и жандармерија, во подвижна состојба се и селските чувари, кои инаку ги следат движењата во регионот. Турција сега ја забрзува работата за подигнување на граничниот wallид кон Иран (претходно тоа беше направено кон Сирија и Ирак) со цел полесно да ги следи движењата на мигрантите. Во Анкара се стравува дека терористите и шверцерите на дрога, кои се многу активни во Авганистан, ќе пристигнат со бездомниците.

Анкара понуди да ги задржи своите војници на аеродромот Хамид Карзаи во Кабул по повлекувањето на САД и НАТО, со цел да се избегне меѓународна изолација на Авганистан. Ова не е случајно. Турција е присутна во земјата долго време и, во соработка со Пакистан – за кој се верува дека е сојузник на Талибанците – се обидува, досега без видливи резултати, да посредува меѓу владата во Кабул и екстремистите. На овој начин, претседателот Ердоган сака да покаже дека е неизбежен фактор во регионот и да ги зајакне своите позиции во алијансата, кои се разнишани поради купувањето руски ракети С-400. Според последните информации, Талибанците не му веруваат и бараат турските војници да се повлечат од Кабул.

Турските дипломати сега се обидуваат да воспостават директен контакт со Талибанците. „Можеби наскоро ќе бидам во позиција да го прифатам нивниот водач“, рече претседателот Ердоган во интервју за локалните телевизии. Тој потврди дека Турција гради нови и ги зајакнува постојните бетонски барикади кон источните соседи за секој случај.

„Ако не ги ставиме Талибанците под контрола, нема да биде можно да се воспостави мир во Авганистан“, рече тој, додавајќи дека „Турција не е гостилница покрај патот за бегалци“. Ја следиме ситуацијата, ги анализираме и ги одредуваме нашите потези “, рече тој, додавајќи дека Анкара веќе ги запира бегалците кои немаат право на азил.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги повика земјите -членки на Организацијата за договор за колективна безбедност (Русија, Ерменија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан) да бидат во состојба на готовност за да можат да се соочат со терористите и шверцерите на дрога, бидејќи Талибанците повторно ја преземаат власта.

Турција уште еднаш ја предупредува Европската унија да се подготви навреме за нови предизвици за да не биде „повторно фатена“, како што беше во времето на избувнувањето на мигрантската криза во Сирија и Либија. Америка сега стои настрана и очекува земјите од регионот во првата фаза да го носат товарот на бегалците на грб.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This