August 10, 2022, 7:58 am

Милијардерот се повлекува: Безос повеќе нема да биде извршен директор на Амазон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Милијардерот Џеф Безос се повлекува од позицијата главен извршен директор на неговата компанија „Амазон“, а во третото тримесечје од оваа година ќе биде заменет со Енди Џеси.

Безос ќе се пресели на извршна позиција во бордот на директори на компанијата, објави CNBC.

Безос го основаше „Амазон“ во 1994 година, и оттогаш, компанијата, од услугата за онлајн продажба на книги, стана една од најголемите продавачи на Интернет на разни видови стоки, а нејзиниот основач е милијардер.

Во јануари минатата година „Амазон“ ја надмина пазарната капитализација од еден трилион долари под водство на Безос, а сега неговата вредност се проценува на повеќе од 1,6 трилиони.

Џеси е во Амазон од 1997 година и го водеше тимот на облак на компанијата уште од нејзиното основање.

Безос, исто така, испратил писмо до вработените за неговата оставка од позицијата генерален директор, во кое се наведува дека „ќе се фокусира на нови производи и рани иницијативи“ на неговата нова позиција.

„Енди е добро познат во компанијата и тој е во него скоро исто колку и јас. Тој ќе биде извонреден лидер и ја има мојата целосна доверба“, напиша Jeеф Безос .

Еден од најбогатите луѓе во светот изјави дека ќе остане вклучен во важни проекти „Амазон“, но дека сега ќе има повеќе време за неговиот еколошки фонд, компанијата „Blue Origin“, која се занимава со патување во вселената, „Вашингтон пост “, како и„ Фондот за прв ден на Амазон.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This