August 10, 2022, 10:11 am

Министер си поднесе оставка поради сообраќајна несреќа со една жртвa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Португалскиот Министер за внатрешни работи, Едуардо Кабрита, поднесе оставка во петокот, откако неговиот возач беше обвинет за „убиство од небрежност“ поради смртта на работник на автопат, кој го удри неговата влада БМВ во јуни, додека министерот се враќаше од церемонијата на националната гарда.

Додека пак кај нас во Македонија и по несреќата во Ласкарци, изгорената модуларната болница во Тетово, како и сообраќајната несреќа на БЕСА Транс, се бараат оправданија и покрај заснованите сомненија за корупција и некомпетентност како причини.

„Со зачуденост го гледав политичкиот капитал што е направен поради оваа лична трагедија“, им рече Кабрита на новинарите. „Не можам да дозволам ова апсолутно неприфатливо политичко бодирање да се користи против владата, против премиерот или против ПС (Социјалистичка партија), затоа поднесов оставка.

Реакцијата на Кабрита на инцидентот долго време беше срам за премиерот Антонио Коста, чија Социјалистичка партија се соочува со предвремени избори на 30 јануари.

Министерот испровоцира нов бран на бес рано во петокот со изјавата „Јас бев само патник“ кога се појави веста дека неговиот возач Марко Понтес е обвинет и извештајот дека истрагата открила оти министерскиот автомобил се движел со брзина над 160 километри -на час.

„Неговата реакција на обвинението на Јавното обвинителство за неговиот возач го направи министер недостоен за неговата функција, политичар кој ја срами Републиката“, напиша Мануел Карваљо, директор на дневниот весник Публико, непосредно пред оставката на Кабрита.

Несреќата се случила додека министерот се враќал во Лисабон од церемонијата на полагање заклетва на новите членови на Националната републиканска гарда во источниот град Порталегре. Работникот Нуно Сантос бил прегазен блиску на автопатот А6.

Министерството на Кабрита соопшти дека работникот го минувал автопатот кога бил удрен.

Коста рече дека разбира оти Кабрита ја донел одлуката да се повлече дури по завршувањето на истрагата на обвинителот. „Тој чекаше правдата да се спроведе“, им рече Коста на новинарите.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This