Митрополитот Петар открива: Исламските политичари издејствувале да нема полициски час за Велигден, исто како и за Бајрам

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Митрополитот преспански пелагониски, Господин Петар, во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, зборувајќи за мерките на Владата за време на велигденските празници и одбележувањето на Рамазан Бајрам, изрази благодарност до Исламската верска заедница, и нивните политичари кои се заложиле и за двата празника да бидат олабавени мерките.

„Јас сакам јавно да се заблагодарам на верниците од исламската заедница и нивните политичари што се заложија заради нивниот празник и нашиот да помине овојпат, ама првиот пат не беше така. За нашиот празник имаше забрана од три дена, а за Бајрам немаше. И мислам дека и овојпат ќе се случеше истото ако не инсистираа тие да има слобода. Треба да се поддржуваме едни со други во доброто и не треба селективен однос да има кон црквата“,се заблагодари Господин Петар

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This