September 29, 2022, 9:34 pm

Мицкоски: Власта сака Итната медицинска помош да ја даде во рацете на фирма блиска до Заеви

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Со измените на Законот за здравствена заштита сакаат на приватен оператор близок до семејството Заеви кои ангажираа дел од своите вработени да се претставуваат како наводно како незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ пред нешто повеќе од една година и да протестираат против актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е една омилена куќа за обезбедување на власта присутна и во електроенергетските компании, присутна во сите јавни објекти и тоа им беше малку и сакаат дополнително да влезат и во здравствениот сектор, односно да обезбедат да дадат приватна услуга за брзата помош, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при посетата на Градско, а говорејќи за актуелната тема измени на Законот за здравствена заштита со кои власта сака да приватизира неколку области во здравството, меѓу кои и Итната медицинска помош.

Според него со ова само продолжува заевизмот.

„Продолжува криминалот, корупцијата. Оваа влада на заминување премиерот на заминување, министрите на заминување не престануваат со скандалите и добро што е повлечен Законот“, кажа Мицкоски.

Тој информираше дека понатаму ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи носење на ваков закон, бидејќи вакви измени се штетни за граѓаните.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This