December 6, 2022, 11:44 am

Мицкоски: Кaдe ce ceгa Филипче и Караџовски да кaжат кaко сме се спpaвилe co пaндeмиjaта?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во вечерашното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за моменталната политичка ситуација во земјата, справувањето со ковид пандемијата, резултатите од локалните избори, како и за очекувањата во наредниот период во однос на формирање ново парламентарно мнозинство.

Мицкоски потенцираше дека Владата предводена од Заев и Филипче тотално потфрли и разочара. Тој додаде дека наместо да мислат на провизиите од Кина и како да се збогатат, требаше да се ангажираат за вакцини што побрзо, се со цел да се спаси сопствениот народ.

-Каде се сега Филипче и Караџовски да кажат како сме се справиле со пандемијата или што тие направиле за животите на граѓаните? Се правеше криминал врз грбот на граѓаните преку вакцини, модуларни болници и што уште не, а сето тоа се плати за жал со човечки животи. Оваа Влада е синоним за криминал и корупција, истакна Мицкоски.

Граѓаните на Република Македонија беа оставени на милост и немилост, оставени сами да се снаоѓаат и спасуваат. Голем број граѓани изгубија свои блиски во оваа пандемија, но за тоа за жал досега не одговараше никој. Одговорност мора да има, рече Мицкоски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This