Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта.

Цената на сурова нафта веќе паднаа повеќе од еден долар, австралиската валута падна на годишно ниво, а Никеи се откажа од своите добивки бидејќи коментарите на Бансел поттикнаа стравувања дека отпорноста на вакцините може да доведе до повеќе болести и хоспитализација, продолжувајќи ја пандемијата.

„Мислам дека тоа ќе биде материјален пад. Само не знам колку, бидејќи треба да ги чекаме податоците. Но, сите научници со кои разговарав велат „ова нема да биде добро“, рече Бансел.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This