Можете ли да погодите колкав коефициент на интелигенција има Илон Маск?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Имате ли идеја?

Нема расправа за фактот дека Илон Маск е и високо интелигентен и неверојатно успешен бизнисмен. Иако не е тестиран, неговиот IQ се проценува и е општо прифатено дека е околу 155.

Ова се базира на тестови за рана способност, неговата способност да разбере и примени комплицирани технички информации и начинот на кој ги користи информациите за да направи промени што се единствени во сложените индустрии.

Како референца, просечниот коефициент на интелигенција по дефиниција е 100. Околу 98% од населението е под 130. Ајнштајн и Хокинг имаа IQ од околу 160.

Но, дали само интелигенцијата на Маск го донесе на врвот на повеќе индустрии? Или, пак, играат други фактори?

Како дојде Илон Маск овде каде што е денес?

Њујорк Тајмс го опиша Елон Маск како „најуспешниот и најважниот претприемач во светот“. Тој е основач, извршен директор, CTO и главен дизајнер на Space X; извршниот директор и архитект на производи во Tesla, Inc; основач на The Boring Company и ко-основач на Neuralink и OpenAI; и креаторот на Солар Сити, компанија за соларна енергија, која сега е подружница на Тесла.

Тој е веројатно единствената личност што основала компании од четири милијарди долари – PayPal, Space X, Tesla и Solar City. Како се случи ова и кои квалитети му помогнаа да постигне сè што направил?

Во интервју за списанието „Ролинг Стоун“, Маск откри дека е паметно и љубопитно дете, кое останало само со минимален надзор.

„Имав бебистиерка која беше таму за да се осигура дека не скршив ништо. Таа не ме гледаше. Си создавав експлозив, читав книги и да градев макети ракети и правев работи што може да ме убијат. Ме воспитуваа книги, а потоа и моите родители “.

Високиот коефициент на интелигенција на Маск беше очигледен уште од самиот почеток. На 17 години отиде на универзитет и доби две дипломи за економија и физика. Тој доби стипендија за Стенфорд по енергетска физика.

Но, ова беше местото каде што другите аспекти на неговата личност почнаа да ги менуваат работите за него. По два дена на универзитет, Маск побара одложување.

Тој сакаше да основа софтверска компанија наречена Зип2 со неговиот брат Кимбал. Очекувајќи дека компанијата ќе пропадне, Маск планираше да го продолжи својот докторат. Сепак, не успеа и беше толку успешен што ја продаде компанијата за неверојатни 340 милиони долари.

Со парите од Zip2, Маск сфати дека повеќе не треба да учи кога може наместо тоа, да ги канализира својот интелект и коефициент на интелигенција во предмети што го фасцинираат. Тој го започна X.com, кој потоа го стекна она што стана PayPal.

Кога тоа беше продадено на eBay за 1,5 милијарди долари во 2002 година, тој конечно можеше да ги следи неговите интереси. Таа година го основаше Space X и две години подоцна, тој се приклучи на Tesla Motors, Inc. Две години после тоа, во 2006 година тој помогна да се создаде компанијата за соларна енергија SolarCity.

Што го прави Маск различен, дали е тоа чисто неговиот коефициент на интелигенција, или тој е повеќе бизнисмен?

Јасно е дека Маск има висок коефициент на интелигенција и е одличен во деловната активност. Една статија во Science News for Student ги опишува тестовите за интелигенција како можност да предвидат „колку добро ќе се снаоѓаат луѓето во одредени ситуации, како што е апстрактно размислување во науката, инженерството или уметноста. Или водечки тимови на луѓе. [E] xtra категориите вклучуваат амбиција, упорност, можност, можност за јасно размислување“.

И овде, во овие истражувања, Илон има висок коефициент, дури од 170!

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This