February 6, 2023, 11:09 am

Моментот кој го чекавме: ТФТ Скопје дозна со кого ќе игра во ФИБА Еврокупот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонските кошаркарски претставници во ФИБА Еврокупот,Куманово и ТФТ Скопје, го дознаа патот до главната фаза во ова натпреварување.

Двете екипи квалификациите ќе ги отворат уште од првата фаза, што значи до пласман во ФИБА Еврокупот ќе треба да победат три екипи на турнирите кои ќе се одржат во периодот од 28 септември до 1 октомври.

Куманово за прв противник го доби австрискиот тим Гмунден и во случај да слави на овој натпревар го чека меч со холандскиот Гронинген.

Со евентуален пласман во финалето, Куманово ќе го чека меч со најтрофејниот португалски клуб Бенфика или актуелниот освојувач на Купот на Романија, Волунтари.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This