February 7, 2023, 10:34 pm

„Москва го разбира само јазикот на силата“: Полска бара НАТО да ја зголеми вoeната активност покрај руската граница

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Полскиот весник „Тигодник ТВП“ објави статија за белоруско-руските стратешки воени вежби „Запад 2021“, во која се наведува дека е неопходно да се разговара со Москва на јазик на сила.
Авторот на статијата посочува дека претстојните воени маневри предизвикуваат вознемиреност.
„Експертите се убедени дека целта на вежбите не е само да се практикуваат воени акции. Русите се обидуваат да направат земјите од нашиот регион да се чувствуваат загрозени, а Северноатлантската алијанса ја намали својата активност на источното крило. Меѓутоа, во контекст на акциите на Кремљ и Минск, НАТО треба да ја зголеми својата активност во тој регион, бидејќи Москва го разбира само јазикот на силата“, рече тој.

Одличните стратешки воени вежби „Запад 2021“ ќе се одржат од 10 до 16 септември на девет полигони за обука во Русија и пет во Белорусија. Во вежбите ќе учествуваат околу 200.000 луѓе, над 80 авиони и хеликоптери, до 760 единици воена опрема, како и до 15 бродови.

Речиси 13.000 луѓе, над 30 авиони и хеликоптери, до 350 единици воена опрема ќе бидат вклучени во вежбите во Белорусија. Како што беше најавено, покрај Русите, на вежбите ќе учествуваат сили од девет земји – Ерменија, Белорусија, Индија, Казахстан, Киргистан, Монголија, Србија, Таџикистан и Шри Ланка.
Набудувачите ќе бидат претставници на армиите на Виетнам, Кина, Мјанмар, Пакистан и Узбекистан.
Треба да се потсети дека во последните години Москва укажува на невидената активност на НАТО во близина на нејзините западни граници, и во неколку наврати изрази загриженост поради зголемувањето на силите на Алијансата во Европа. Официјална Москва постојано повторува дека Русија никогаш не е закана.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This