September 26, 2022, 8:51 pm

Мeгa ckaндaл ja тpece Франција: Kaтoличкo cвeштeнcтвo злoyпoтpeбyвaлo над 200.000 дeцa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на истражувачкиот оддел за злоупотреби, Жан-Марк Сове, изјави дека околу 216.000 се жртви на злоупотреба на француското католичко свештенство.

Сове дополни дека бројот може да се качува, односно да стигне и до 330.000, доколку се вклучат злоупотребите од Црквата.

Истрагата е наречена Француска католичка црква во 2018 година, и ова е најновиот скандал што ја погоди Франција, а извештајот е наречен „пресвртница во историјата на Франција“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This