February 6, 2023, 4:31 am

Мocквa ce зaкaни дeкa ќe гo блoкиpa „JyTјуб“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот надзорен орган на медиумите Роскомнадзор се закани денеска дека ќе го ограничи пристапот до Јутјуб, откако платформата за споделување видеа го блокираше каналот на германски јазик на државната телевизија РТ.

Медиумскиот регулатор го обвини Јутјуб за цензура, нагласувајќи дека може да се издаде предупредување за кршење на правото на слобода на изразување.

– Законот предвидува мерки за целосно или делумно ограничување на пристапот“ доколку овие предупредувања се игнорираат, се наведува во соопштението на Роскомнадзор.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This