February 26, 2024, 6:08 pm

Навални се враќа во Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Критичарот на Кремлин, Алексеј Навални денес објави дека ќе ја напушти Германија за Русија на 17 јануари.

Навални, е водечки критичар на претседателот Владимир Путин, беше однесен во Германија во август на лекување откако се онесвести во авион.

Подоцна Берлин објави дека наводно има обид да се убие со нервниот агенс Новичок, што беше остро демантирано од страна на Министерството за надворешни работи на Русија. .

Навални рече дека најверојатно се опоравил и дека е време да се врати во Русија, и покрај заканата за гонење во неговата татковина.

Руските власти негираат дека имаат било каква врска со инцидентот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This