September 26, 2022, 8:54 pm

Над 90 000 без струја, блokирани патишта и прekинати телефонски линии поради снежното невреме што ја зафати Србија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Десетици илјади луѓе без струја, автомобили оштетени од паднати дрвја, камиони пропаднаа низ асфалтот, патишта покриени со влажен снег – вака изгледа снежната Србија. Додека надлежните мака мачат да ги исчистат врнежите и да ја вратат струјата во домовите, граѓаните се уште ги трпат последиците од невремето и чекаат на помош екипите на зимските служби.
Поради снегот што ја зафати речиси цела Србија, повеќе од 90.000 луѓе ширум земјата немаат струја. Во многу градови сообраќајот беше забавен, дрва паднаа, кабли висеа од бандери, пукнаа водоводни цевки …
На планината Маљен во колиба завеале 17 лица, меѓу кои и две деца, во Белград камион дури паднал низ дупка на асфалтот што се отворила поради пукната цевка, но најтешко е во општините Лучани, Нова Варош и Ивањица, каде е прогласена вонредна состојба.

Слушам утрово на работа дека синоќа до 1 часот биле ангажирани екипите на Електродистрибуција, од кои некои се дури и од други градови, да се обидат да ја средат електричната мрежа за да можат луѓето барем да добијат светлина, бидејќи сега не Не прави ништо во домаќинствата, во замрзнувачи. Луѓето се надеваат дека проблемот ќе се реши што поскоро. Гледам дека некои од телефонските мрежи вчера не работеа“, сведочи Милкица Костиќ Златиќ за „Спутник“.

Таа од снежната Ивањица ни вели дека таму снегот не престанува да паѓа и дека во околните села има толку многу што луѓето престанале да излегуваат од куќите, каде што чекаат надлежните екипи да ги исчистат патиштата:
„Таму има многу стари луѓе кои не можат да одат на лекар, не можат никаде да одат. Малку од помладите домаќинства се таму. Училиштето во градот засега функционира, но снегот се уште паѓа. Сепак, тешко е да се исчисти. Гледам утрово, има полициски патроли. Кога ќе падне снег, има катастрофа во Ивањица“.

Во некои делови на Србија граѓаните се уште чекаат надлежните екипи да ги исчистат патиштата за да излезат од своите куќи.

Филип Обрадовиќ од Белград во неделата навечер возел од Крагуевац до главниот град. Го следеше стариот крагуевачки пат преку Топола, Младеновац, Раља, езерата Трешња и Сопот до кривината за Рипањ и на крајот стигна до населбата Кумодраж во Белград. Тој без проблем отпатува за Младеновац, но кога се враќал кон Сопот ситуацијата се променили:
„Веќе почна да се гледа дека е помалку чисто. Се беше полошо. Во Раља снегот беше буквално на коловозот. Ништо не беше исчистено освен она што беше прегазено од автомобилот. Само еден камион со плуг помина да го пречека, чистеше нешто. Од Раља до Авала и подалеку од Кумодраж сè беше затрупано. Мраз и снег го фрлааа автомобилот лево-десно, се гледаа само трагите на колите кои беа исечени“.
Во Белград паѓаа дрвја под тежината на обилниот, влажен снег. Некои дрвја беа меѓу зградите, многу автомобили беа оштетени.

Најмногу снег падна во Белград, североисточна и западна Србија, додека на југот од нашата земја речиси и да го немаше. Метеоролозите најавуваат дека во Србија во наредните денови ќе има значително помалку врнежи и дека времето ќе биде стабилно, суво и тмурно.
„Некаде може да има многу слаби врнежи, снег или слаб дожд, лапавица. Во секој случај, сценариото од вчера нема да се повтори. ќе биде студено. Температурите претпладне нема да бидат драстично ниски, ќе бидат под нулата, се очекуваат голомразица. Во текот на денот ќе биде свежо време со температури околу нула или неколку степени над. Добрата вест е што северозападниот ветер што дуваше вчера значително ослабна, па ни претстојат прилично мирни, свежи денови, карактеристични за декември“, предупредува метеорологот на компанијата „Ведер ту амбрела“ „Ѓорѓе Ѓуриќ“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This