НАТО бродови впловија во Црното Море – ги следи Руската морнарица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Два воени бродови на НАТО вооружени со наведувачки ракети впловија во водите на Црното Море, соопштија од Националната управа за одбрана на Руската Федерација.

Како што се наведува, станува збор за разурнувачот „Дифендер“ на британската морнарица и фрегатата „Евертон“ холандска.

Од рускиот одбрамбен ресор истакнуваат дека Црноморската флота пристпила кон следење на овие бродови на НАТО.

Претходно е соопштено дека на 11.јуни разурнувачот „Лабун“ на американската воена морнарица впловил во водите на Црното Море.

Тој брод на себе има хеликоптери СХ-60 „Си хок“, има бродски противракетни системи „Иџис“ и може да понесе 56 крстосувачки ракети „Томахавк“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This