НАТО ги постави условите за соработка со Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во петокот постави услови за работа со Русија на нејзиниот нов безбедносен предлог и понуди да работи со Москва за да се изгради нова доверба меѓу нив доколку земјата помогне да се намалат тензиите со Украина.

Русија поднесе нацрт-документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со САД и нивните сојузници во НАТО. Не се појавија детали, но Кремљ вели дека висок руски претставник е подготвен да замине на разговори во неутрална земја за предлогот, објави Асошиетед прес.

Столтенберг рече дека НАТО ги добил документите и „дека секој дијалог со Русија, исто така, ќе треба да одговори на загриженоста на НАТО за активностите на Русија, да се заснова на основните принципи и документи за европската безбедност и да се одвива во консултација со европските партнери на НАТО, како на пр. Украина“.

Тој додаде дека 30-те земји од НАТО „јасно ставиле до знаење дека доколку Русија преземе конкретни чекори за намалување на тензиите, ние сме подготвени да работиме на зајакнување на мерките за градење доверба“. Тој не образложи.

Тешко дека тензиите би можеле да бидат повисоки. Претставници на американските разузнавачи велат дека Русија преселила 70.000 војници на границата со Украина и се подготвува за можна инвазија на почетокот на следната година. Москва негира дека има какви било планови за напад, иако тоа го правеше во минатото. Таа сака гаранции дека Украина никогаш нема да влезе во НАТО.

Борбите меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Русија во источна Украина започнаа по руската анексија на украинскиот полуостров Крим во 2014 година. Уби над 14.000 луѓе и го опустоши индустриското срце на Украина наречено Донбас.

Во изјавата доцна во четвртокот, претставниците на НАТО предупредија дека „сериозно ги проценуваат импликациите за безбедноста на алијансата од сегашната ситуација“. Тие рекоа дека најголемата светска безбедносна организација е подготвена да го зајакне своето присуство во источна Европа, во близина на Русија, доколку е потребно.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This