НАТО и се зakaнува на Русија со „последици“ за Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, ја предупреди Русија да не применува сила врз соседна Украина по серијата неосновани тврдења дека Москва собира војници на границата.

Столтенберг рече дека наводното засилено руско присуство блиску до границите на Украина е нешто што е многу загрижувачко од многу причини, нарекувајќи го неиспровоцирано и необјаснето.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги исмеа тврдењата на Столтенберг, велејќи: „Движењето на нашите вооружени сили на нашата сопствена територија не треба никого да загрижува“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This