September 26, 2022, 8:15 pm

НАТО, Франција и Велика Британија ги оcyдија немирите во Вашингтон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европските лидери и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги осудија немирите во Вашингтон. Столтенберг изјави дека ова се „шокантни сцени“ и дека „резултатите од изборите мора да се почитуваат“.

Британскиот премиер Борис Џонсон на својот Твитер напиша дека „Америка ја брани демократијата ширум светот“ и дека „миреното предавање на власта е од витално значење“.

Францускиот министер за надворешни работи Jeanан-Ив Ледријан напиша „насилството врз американските институции е сериозен напад врз демократијата“

Шокантни сцени во Вашингтон, резултатот од овие демократски избори мора да се почитува.- Јенс Столтенберг

Срамни сцени во Конгресот на САД. Соединетите држави се залагаат за демократија низ целиот свет и сега е од витално значење да има мирен и уреден трансфер на моќта.- Борис Џонсон (@BorisJohnson) 

Насилството врз американските институции е сериозен гроб против демократијата. Тоа е кондом. Волјата и гласот на американскиот народ не сакаат почит.- Jeanан-Ив Ле Дријан (@JY_LeDrian) 

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This