December 1, 2022, 9:53 pm

Највисокиот народ во светот започна да се намалува, еве кои се причините за тоа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

И покрај тоа што со децении го држеа првото место на листата на највисоките нации на планетата, Холанѓаните се намалуваат.

Научниците ги гледаат причините за „висинската криза“ делумно во економската криза, влијанието на мигрантската популација, но во отсуство на цврсти докази, тие не исклучуваат дополнителни фактори.

Холандската канцеларија за национална статистика потврди дека мажите и жените од оваа европска земја сѐ уште се највисоките луѓе на планетата. Сепак, владините статистичари имаа причина да пријават неочекуван пресврт: Холанѓаните се намалуваат, пишува британски Гардијан.

Во последните шест децении, жителите на Холандија цврсто стојат на врвот на табелата со највисоките луѓе во светот, а најновите податоци покажуваат дека просечниот 19-годишник е малку повеќе од 182,9 сантиметри висок во 2020 година.

Жените родени истата година се во просек високи 169,3 сантиметри.

Откритието на владината институција покажува дека Холандија продолжува да останува на врвот на листата, каде што била од 1958 година. Имено, оттогаш, само оние млади мажи родени во 1967 година го заземаат второто место на ранг листата.

Врз основа на анкети спроведени на 719.000 луѓе на возраст од 19 до 60 години, холандскиот државен орган мораше да извести дека по период на стагнација и сега очигледен пад, Холанѓаните родени во 2001 година во просек биле пократки за еден сантиметар од генерацијата родени во 1980 година.

Влијанието на мигрантското население е само дел од „висинскиот проблем“ на Холандија

Исто така, Холанѓанките се во просек дури 1,4 сантиметри помали, а понатамошните анализи сугерираат дека овој негативен тренд не може да се објасни со приливот на жители во Холандија од други земји.

„Падот може само делумно да се поврзе со зголемената имиграција на помалите групи на население и децата родени од оваа популација во Холандија“, објаснуваат владините статистичари.

„Стагнација во растот беше забележана и кај оние чии родители се родени во Холандија, па дури и кај оние со родители на мајката и таткото родени во Холандија. Не е забележано намалување на висината кај мажите без миграциско потекло, додека кај жените од истата група постои тренд на намалување“, велат експертите.

Научниците брзо понудија можни објаснувања, па дури и можни решенија за „висинската криза“ во земјата.

Д-р Герт Шталп, од Факултетот за однесување и општествени науки на Универзитетот во Гронинген, рече дека, иако теориите сѐ уште се на ниво на шпекулации во моментов, тој ќе биде заинтересиран да види дали економскиот колапс во 2007 година би можел да има влијание.

„Можеби нештата како финансиската криза значеа дека некои деца пораснале во полоши услови отколку што беше случај порано. Или можеби нееднаквоста во општеството се зголеми: знаеме дека нееднаквоста влијае на просечната висина, послабите услови во детството доведуваат до помал раст“, вели д-р Шталп.

Според него, забележувањето на сличен тренд во Соединетите Американски Држави покажува дека зголемената потрошувачка на нездрава брза храна, исто така, може да биде фактор.

„Навиките за јадење можеби се сменија. Можеби исхраната има помалку хранливи материи важни за раст во последниве години. Се верува дека тоа е причината зошто Американците се намалуваат – послаба исхрана, повеќе калории, но помалку хранливи материи. Намалувањето на висината, исто така, може да биде последица на повеќе луѓе кои исфрлаат производи од животинско потекло од нивната исхрана. Но, повторно, нема докази ниту за тоа“, објаснува Стулп.

Дали поздравата исхрана води до плус или минус?

Сепак, Стулп не ја отфрли можноста за префрлување на поздрава исхрана како причина за одржување на Холандија на врвот на листата на највисоките.

„Во одреден момент, ќе ја достигнеме физиолошката граница. Луѓето нема да пораснат до просечна висина од три метри“, нагласи холандскиот експерт.

Податоците, сепак, се отрезнувачки показател за Холанѓаните дека ништо нема да остане исто засекогаш. Пред повеќе од еден век, највисоките луѓе беа претежно во Северна Америка и Северна Европа, а Шведска и Норвешка гордо ги надмина сите.

Само во првата половина на првата декада на 20 век, Холандија забележа неверојатен скок во растот на своите жители, достигнувајќи го врвот на листата во 1950-тите.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This