Најчеста причина за смрт во Македонија и како да ја спречиме

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Срцевите заболувања се причина број 1 за смрт во Македонија.

Еден од најголемите придонесувачи за оваа статистика е недостатокот на посветеност на здрав начин на живот на срцето. Вашиот животен стил не е само најдобра одбрана од срцеви заболувања, туку е и ваша одговорност. Здравиот начин на живот ги вклучува идеите наведени подолу. Следејќи ги овие едноставни чекори, можете да ги намалите сите модифицирани фактори на ризик за срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар.

Промени во животниот стил

Ако пушите, откажете се. Ако некој во вашето домаќинство пуши, поттикнете го да се откаже. Знаеме дека е тешко. Но, потешко е да се опоравиш од срцев удар или мозочен удар или да живееш со хронични срцеви заболувања. Посветете се да се откажете. Ние сме тука да помогнеме ако ви треба.

Изберете добра исхрана

Здравата исхрана е едно од најдобрите оружја за борба против кардиоваскуларните болести. Храната што ја јадете (и количината) може да влијае на други контролирани фактори на ризик: холестерол, крвен притисок, дијабетес и прекумерна тежина. Изберете храна богата со хранливи материи – која има витамини, минерали, влакна и други хранливи материи, но е пониска во калории – наместо храна сиромашна со хранливи материи. Изберете диета која го нагласува внесот на зеленчук, овошје и цели зрна; вклучува млечни производи со малку маснотии, живина, риба, мешунки, нетропски растителни масла и јаткасти плодови; и го ограничува внесот на слатки, пијалоци засладени со шеќер и црвено месо. И за да одржите здрава тежина

Висок холестерол во крвта
Маснотијата сместена во вашите артерии е катастрофа што чека да се случи. Порано или подоцна може да предизвика срцев или мозочен удар. Мора да го намалите внесот на заситени масти, транс масти и холестерол и да се движите. Ако диетата и физичката активност сами по себе не ги намалуваат овие бројки, тогаш лековите може да бидат клучот. Земете го исто како што нареди лекарот. Еве го резимето каде треба да бидат тие бројки:

Вкупен холестерол

Вашиот вкупен резултат на холестерол се пресметува со следнава равенка: HDL + LDL + 20 проценти од нивото на вашите триглицериди.

Липопротеини со ниска густина (LDL) холестерол = „лош“ холестерол
Ниското ниво на LDL холестерол се смета за добро за здравјето на вашето срце. Сепак, вашиот LDL број повеќе не треба да биде главниот фактор во водењето на третманот за спречување на срцев удар и мозочен удар. За пациентите кои земаат статини, упатствата велат дека повеќе не треба да го намалуваат нивото на ЛДЛ холестерол до одреден целен број. Факторите на животниот стил, како што е исхраната богата со заситени и трансмасти, може да го подигнат ЛДЛ холестеролот.

Липопротеини со висока густина (HDL) холестерол = „добар“ холестерол
Со HDL (добар) холестерол, повисоките нивоа обично се подобри. Нискиот HDL холестерол ве става на поголем ризик од срцеви заболувања. Луѓето со високи триглицериди во крвта обично имаат и понизок HDL холестерол. Генетските фактори, дијабетесот тип 2, пушењето, прекумерната тежина и седечкиот живот може да резултираат со намалување на HDL холестеролот.

Триглицериди

Триглицеридите се најчестиот вид на маснотии во телото. Нормалните нивоа на триглицериди варираат во зависност од возраста и полот. Високото ниво на триглицериди во комбинација со низок HDL холестерол или висок LDL холестерол е поврзано со атеросклероза, таложење на масни наслаги во ѕидовите на артериите што го зголемува ризикот за срцев удар и мозочен удар.

Кординирајте ја вашата исхрана со нивото на физичка активност за да трошите онолку калории колку што внесувате.

Намалете го високиот крвен притисок

Закрепнувањето од мозочен удар е тешко во најдобар случај и може да бидете оневозможени доживотно. Отстранете ја навиката за сол, земете ги лековите како што ви препорачал вашиот лекар и движете се. Тие бројки треба да се намалат и да останат надолу. Оптимално отчитување на крвниот притисок е помало од 120/80 mmHg.

Бидете физички активни секој ден

Бидете физички активни секој ден. Истражувањата покажаа дека најмалку 150 минути неделно физичка активност со умерен интензитет може да помогне во намалување на крвниот притисок, намалување на холестеролот и одржување на вашата тежина на здраво ниво. И нешто Е подобро од ништо. Ако сте неактивни сега, започнете полека. Дури и неколку минути во исто време може да понуди некои здравствени придобивки. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои постигнале дури и умерено ниво на фитнес имаат многу помали шанси да умрат рано од оние со ниско ниво на фитнес.

Насочете се кон здрава тежина

Модните диети и суплементите не се решение. Добрата исхрана, контролирањето на внесот на калории и физичката активност се единствениот начин за одржување на здрава тежина. Дебелината ве става на ризик за висок холестерол, висок крвен притисок и отпорност на инсулин, претходник на дијабетес тип 2 – самите фактори кои го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести. Индексот на телесна маса (БМИ) може да ви помогне да откриете дали вашата тежина е здрава.

Управувајте со дијабетесот

Најмалку 68% од луѓето на возраст >65 години со ДМ умираат од некоја форма на ХД; 16% умираат од мозочен удар. Други фактори на ризик, како што се висок крвен притисок, висок холестерол, пушење, дебелина и недостаток на физичка активност може во голема мера да ги зголемат шансите на лице со дијабетес да развие кардиоваскуларни болести.

Намалете го стресот

Неколку студии забележаа врска помеѓу ризикот од коронарна срцева болест и стресот во животот на една личност што може да влијае на факторите на ризик за срцеви заболувања и мозочен удар. На пример, луѓето под стрес може да се прејадуваат, да почнат да пушат или да пушат повеќе отколку што инаку би пушеле. Истражувањата дури покажаа дека реакцијата на стрес кај младите возрасни го предвидува ризикот од крвниот притисок на средната возраст.

Ограничете го алкохолот

Пиењето премногу алкохол може да го зголеми крвниот притисок, да ја зголеми кардиомиопатија, мозочен удар, рак и други болести. Може да придонесе за високи триглицериди и да предизвика неправилни отчукувања на срцето. Прекумерното консумирање алкохол придонесува за дебелина, алкохолизам, самоубиства и несреќи.

Сепак, постои кардиопротективен ефект на умерено консумирање алкохол. Ако пиете, ограничете ја потрошувачката на алкохол на не повеќе од два пијалаци дневно за мажи и не повеќе од еден пијалок дневно за жени. Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам го дефинира пијалокот како 1-1/2 течни унца (fl oz) од 80-отпорни алкохолни пијалаци (како што се бурбон, скоч, вотка, џин, итн.), 5 ml oz вино или 12 мл обично пиво. Не се препорачува оние кои не пијат да почнат да користат алкохол или оние кои пијат да ја зголемат количината што ја пијат.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This