На есен референдум во Србија за промена на Уставот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Утре Собранието на Србија ќе расправа за предлогот за промена на Уставот на Србија, а претседателот на парламентот Ивица Дачиќ оценува дека е реално сегашното свикување пратеници да ја заврши таа работа до крајот и да се одржи референдумот во есен.

„Доколку се реализира она за што зборуваше претседателот, дека парламентарните избори ќе се одржат кога ќе се одржат и претседателските и белградските избори, во таа ситуација референдумот ќе треба да се одржи пред распуштањето на Собранието, бидејќи мораа да прогласаат уставбите промени. Во тој случај, реално е дека ќе има референдум на есен“ , рече Дачиќ за Танјуг.

Говорејќи за утрешната седница, Дачиќ рече дека предлогот за промена на Уставот во парламентот ќе биде образложен од премиерката Ана Брнабиќ и потсети дека две третини од поддршката на пратениците се неопходни за прифаќање на тој предлог.

Претседателот на парламентот е сигурен дека пратениците во принцип ќе го прифатат предлогот, а понатамошната работа на амандманите, забележува тој, ја прави Комитетот за уставни прашања во меѓусебна координација со претставниците на професијата од областа на правдата и Европски институции.

Кога ќе бидат напишани амандманите, Собранието, потсетува претседателот, повторно се декларира и се одржува референдум во рок од 60 дена.

Дачиќ објаснува дека Законот за референдум мора да се смени сега, што требаше да се стори пред 15 години, по усвојувањето на важечкиот Устав.

„Нашата одговорност не постои, бидејќи тоа се случи пред 2012 година, така што Законот за референдум мора да се смени со цел да се одржи референдум за промена на Уставот, а тоа ќе не чека во наредните месеци“, рече Дачиќ.
Според Уставот од 90-тите, за успех на референдумот, потребно беше повеќе од половина од граѓаните да излезат и да гласаат, а во сегашниот Устав, доволно е мнозинството од оние што излегоа да гласаат, објаснува Дачиќ.

Тој уште еднаш подвлече дека промената на Уставот се однесува исклучиво на судството, односно начинот на избор на судии и обвинители.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This