October 1, 2022, 9:28 am

На повидок нови предвремени избори: Нема јасен победник на изборите во Бугарија, формирањето на Влада ќе биде многу тешко

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Нема јасен победник на парламентарните избори во Бугарија, покажаа излезните анкети, со новата антиелитна партија Има таков народ (ИТН), што е малку пред десноцентристичката партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов, пренесува Ројтерс.

Вторите избори во Бугарија од април ги отсликуваат длабоките поделби во најсиромашната земја-членка на Европската унија околу наследството на децениското владеење на Борисов.

Многумина се свртеа кон партиите против естаблишментот, во надеж дека ќе има поодлучна акција против сеопфатната корупција, обвинувајќи го Борисов (62) за замижување или дури и поддршка на моќните олигарси.

Но, ГЕРБ продолжува да има корист од јавната поддршка со нејзините напори да ја модернизира распаѓачката инфраструктура и патната мрежа и да ги зајакне платите во јавниот сектор.

Истражувањето на Галуп Интернешнл покажало дека ITN, предводен од популарниот ТВ водител и пејач Слави Трифонов, има 23,2%, пред ГЕРБ, кој освоил 23%. Алфа Рисрч исто така предвиде победа на ITN со 24%, а ГЕРБ со 23,5%.

Дури и ако официјалните резултати ја потврдат ГЕРБ како најголема партија, нејзините шанси за формирање владејачка коалиција се мали, велат политичките набљудувачи. ГЕРБ се најде на првото место на неубедливите избори во април, освојувајќи 26,2%, но другите партии ја избегнуваа коалицијата.

ITN може да биде подобро позициониран, со поддршка на нејзините веројатно партнери, две мали анти-графт групи, Демократска Бугарија и Stand Up! Мафија надвор!

Но, сега се можни повеќенеделни разговори за коалиција, па дури и нови избори, што значи дека Бугарија може да се соочи со тешкотии при добивањето на пакетот за обновување од коронавирусот од неколку милијарди евра на Европската унија или да ги одобри нејзините буџетски планови за 2022 година.

ГЕРБ бргу призна дека шансите да се врати во владата се мали.

„Ќе продолжиме да работиме за она во што веруваме, без оглед во каква улога се определија гласачите за нас. Всушност, да се биде опозиција е фер и чесен начин да се бранат своите принципи“, изјави за новинарите заменик-претседателот на ГЕРБ, Томислав Дончев

Даниел Смилов, политички аналитичар во Центарот за либерални стратегии, рече дека коалицијата предводена од ИТН може да има помалку од 5-10 места за да може да управува без поддршка од одамна воспоставените групи како што се социјалистите или етничкиот турски МРФ.

„Формирањето влада ќе биде многу тешко“, рече тој.

Опозициските партии, кои сакаат да ги поттикнат блиските врски со сојузниците на Бугарија во НАТО и Европската унија, ветија дека ќе го обноват судството за да го зацврстат владеењето на правото и да обезбедат правилно користење на средствата што треба да се истурат како дел од пакетот за обновување по коронавирусот на ЕУ

Бугарија има долга историја на корупција, како и голем број неодамнешни скандали и наметнување на санкции од САД минатиот месец против неколку Бугари за наводна корупција, доминираа во кампањата.

Актуелната привремена влада, назначена по гласањето во април, го обвини кабинетот на Борисов дека потрошил милијарди лева пари на даночните обврзници без транспарентни процедури за набавка.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This