February 29, 2024, 11:52 pm

НА СТРУГА ПЛУЌА ДА ИМАМ: Кампања против загадувањето на Струга – социјалните мрежи вријат со пораки!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Струга полека но сигурно станува најзагадениот град во Европа, откако депонијата која се запали пред неполн месец локаните власти и владата на Р.Македонија сеуште не успеаа да го изгаснат пожарот, ниту да изнајдат решение за дислокација на жариштето на болести и загадување

Активистите на социјалната мрежа Твитер, започнаа со кампања за подигање на свеста за загадувањето на општината, а бараат и итна дислокација на депонијата поради која во изминатиот месец многумина беа хоспитализирани откако чадот кој се креваше од запаленото ѓубре ја задуши Струга.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This