February 6, 2023, 3:06 am

Невада и Пенсилванија ја потврдија побeдaта на Бајден

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Сојузните држави Пенсилванија и Невада денеска ги потврдија резултатите од изборите одржани на 3 ноември, со што официјално му беа доделени вкупно 26 гласа на демократскиот кандидат Џо Бајден.

Изборниот одбор во Северна Каролина ги потврди и резултатите од претседателските избори во таа сојузна држава, доделувајќи 15 изборни гласови на сегашниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп.

Државниот секретар на Невада, Барбара Чегавске денес официјално ги потврди резултатите од општите избори во Невада, појави пред Врховниот суд на таа земја, пренесува Си-Ен-Ен.

Гувернерот на Пенсилванија Том Волф денеска на Твитер напиша дека Пенсилванија ги потврди резултатите од изборите за претседател и потпретседател на Соединетите Држави на 3 ноември.

„Како што налага федералниот закон, потпишав потврда за изборни гласови за Џо Бајден и Камил Харис“, напиша Волф на Твитер.

Според Си-Ен-Ен, планираме федералните држави да ги потврдат своите резултати до 8 декември, пред состанокот на Изборниот колеџ на 14 декември.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This