December 3, 2023, 3:13 pm

Сериозен недостиг на вакцини во Германија – Министерот предупредува

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германија се соочува со сериозен недостиг на вакцина против Ковид-19 во првиот квартал од 2022 година, предупреди во вторникот вечерта германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах, додека новата германска влада се обидува да ја засили својата кампања за засилена вакцинација поради грижите за варијантата Омикрон.

„Имаме недостиг од вакцина за првиот квартал и веќе неколку дена работам да го исправам“, рече новоименуваниот министер во интервју за германскиот јавен сервис АРД.

„Количините не се доволни за да се поттикне кампањата за засилена вакцинација“ во јануари, рече Лаутербах во вторникот на видео-конференција со министрите за здравство на секоја германска покраина, според Der Spiegel. „И ситуацијата не е подобра во февруари и март“, додаде тој, префрлајќи ја вината на неговиот претходник и велејќи дека претходната влада не нарачала доволно вакцини.

Една нова студија од германската агенција за јавно здравје, Институтот Роберт Кох, покажа дека засилувачките снимки се „критични“ за заштита на населението од варијантата на коронавирусот Омикрон.

Неколку недели пред објавата на Лаутербах, функционер близок до новиот германски канцелар Олаф Шолц изјави за POLITICO дека е за воведување задолжителна вакцинација против коронавирус за сите Германци уште во февруари.

Земјата заостанува во својата кампања за вакцинација, со само 69,7 отсто од населението целосно вакцинирани против коронавирусот од 13 декември.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This