Неколку трикови за сами да поправите паметен телефон, пред да го однесете на сервис

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дали телефонот престана да ви функционира правилно? Тоа не е причина за паника. Еве неколку начини да го поправите пред да го однесете на сервис.

Често мислиме дека паметните телефони се директни наследници на мобилните телефони, но со подобра камера и поголем екран. Всушност, тие се многу поблиску до компјутерите, а најновите паметни телефони се уште подобри од домашните компјутери од пред неколку години. Иако повеќето од нас лесно можат да го користат телефонот, обично сме беспомошни кога уредот престанува да функционира правилно. Овластената услуга што ја нудат реномирани производители (како што е Huawei) е секогаш подготвена да ви помогне (на пр. преку телефонска линија или во сервисен центар), но пред се вреди да се провери дали можете сами да го „поправите” вашиот паметен телефон, бидејќи во повеќето случаи тоа може да ви заштеди многу време и нерви.

Повторно стартувај

Паметните телефони се компјутери кои речиси никогаш не ги исклучуваме. Значи, ако некоја апликација не започне или функцијата не работи, а вашиот паметен телефон постојано работи неколку недели, па дури и месеци, едноставно треба да го рестартирате. Рестартирањето ќе ги вчита сите компоненти на системот во RAM меморијата повторно, рестартирајќи ги сите процеси кои работат во позадина. Повеќето типични проблеми можат да се решат на едноставен начин само со рестартирање на телефонот. За да го направите ова, држете го копчето за вклучување неколку секунди и одберете ја опцијата Restart. Целиот процес ќе потрае околу една минута. Запомнете дека по рестартирањето можеби ќе треба да го внесете PIN-от на SIM-картичката и кодот за отклучување на паметниот телефон, ако имате овозможено такви безбедносни контроли.

Меморијата е многу важна

Системот и апликациите заземаат простор во ROM и RAM меморија. Пополнувањето на меморијата на целиот телефон може да предизвика проблеми. Системот и апликациите треба да создадат привремени датотеки. Ажурирањето на апликации прво мора да се преземе и да се зачува во локалното складирање пред да бидат инсталирани. Значи, ако ја користите меморијата на телефонот со инсталирање нови апликации, поставување музика или снимање филмови со највисок квалитет, перформансите на вашиот паметен телефон може да се намалат. Ажурирањето на апликациите ќе престане со инсталирање. Нема да можете да ја преземете најновата верзија на оперативниот систем. Ова е причината зошто секогаш треба да имате некаков резервен простор на вашиот паметен телефон, на пр. 1 GB ROM. За да проверите колку меморија се користи, побарајте ја опцијата за чување во поставките. Ќе најдете таму резиме на меморијата што се користи групирана од типот на датотека. Најбрзо и најзгодно решение е да ја користите опцијата за чување “Storage Cleaner option“ (достапна во Huawei паметните телефони). Ќе пронајде стари привремени датотеки и ќе ги избрише без да ја прекине работата на телефонот и да ги оштети важните податоци. Ако сакате да ослободите повеќе меморија, можете да преместите фотографии од телефонот на компјутерот, да ги деинсталирате најголемите апликации, како што се игри, или да купите поголема мемориска картичка. Друга одлична идеја е да користите cloud drive (на пример, Huawei Mobile Cloud услуги).

Ресетирање на мрежни поставки

Исто така, може да се случи вашиот паметен телефон да престане да се поврзува на Интернет. Проблемот може да е поврзан со мобилната или WiFi мрежата. Во таков случај, ги ресетирате мрежните поставки. Ниту еден податок нема да биде избришан, но телефонот ќе се обиде да се поврзе со мрежата користејќи ги стандардните поставки, односно оние кои обично работат без никакви проблеми. Затоа проверете дали оваа функција ги решава вашите неочекувани потешкотии со паметниот телефон.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This