March 28, 2023, 12:36 pm

Нема лабаво: Русија ги пpoтера германските, полските и шведските дипломати поради мешање во внатрешните работи на земјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Русија протера тројца европски дипломати – од Германија, Полска и Шведска – за учество во неовластени протести одржани во Русија за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални, објави руското Министерство за надворешни работи.

Како што се наведува, тие дипломати наскоро ќе ја напуштат територијата на Руската Федерација. Во исто време, Русија испрати протестна нота до шведскиот амбасадор и привремените комесари за работи на полската и германската амбасада поради нивното учество во неовластено дејствување.

Токму затоа тие мораа да дојдат на разговор во Министерството за надворешни работи, се додава во соопштението на рускиот оддел за надворешна политика.

Претходно, оваа информација ја објави порталот „ЕУ набудувач“, повикувајќи се на свои извори во Европската унија, во кој се наведува дека дипломатите биле протерани за време на прес-конференцијата на шефот на европската дипломатија Хосеп Борел и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Москва.

Да потсетиме, Бореj е во официјална посета на Москва, што воедно е и прва посета на рускиот главен град од 2017 година.

Претходно, извор од Москва за новинарите изјави дека шведскиот дипломат учествувал во неодобрените протести во Санкт Петербург на 23 јануари. Шведската амбасада соопшти дека тој само ги следел протестите.

На 23 и 31 јануари во повеќе руски градови се одржаа неовластени протести за поддршка на Навални, и покрај бројните предупредувања од властите.

Да потсетиме, судот Симоновски во Москва во вторникот донесе одлука за укинување на условната казна на Навални во случајот „Ив Рошер“ и замена за казна затвор од 3,5 години. Набргу потоа, водечките западни земји, вклучувајќи ги Соединетите Држави, Германија, Франција и Велика Британија, апелираа до руските власти да го ослободат опозицијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This