„Не е толкава тpaгeдија ставањето на Охрид на листата на зaгpoзeни локации на УНЕСКО“, смета градоначалникот на градот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ставањето на Охрид во листа на загрозени локации на УНЕСКО воопшто не е таква трагедија како што е претставена во јавноста, рече денеска охридскиот градоначалник Константин Георгиевски, по средбата со еврокомесарот Дејвид Гир кој денеска го посети Охрид. Градоначалникот Георгиески информира дека на средбата било разговарано за тековните прашања во општина Охрид, со посебен акцент на статусот на Охрид во УНЕСКО во имплементација на препораките и нацрт-извештајот.

Одговарајќи на новинарски прашања градоначалникот забележа дека УНЕСКО ги заострува критериумите во цел свет и оти листата на загрозени подрачја од година во година се зголемува.

Ставањето на Охрид во листа на опасност, воопшто не е таква трагедија, како што е претставена во јавноста. Доколку се случи тоа нешто ние треба да ги дуплираме нашите напори и како локална самоуправа и како држава да направиме план и сите препораки да ги имплементираме побрзо, рече Геогриески.

Охридскиот градоначалник се надева дека УНЕСКО ќе ги забележи позитивните промени и регионот ќе го задржи статусот.

Цело време испраќаме прогрес рипорти. Такви извештаи за ставање Охрид на црна листа сме имале и претходно, па на сесија не се носело таква одлука. Ама ќе видиме каков ќе биде одговорот на УНЕСКО во однос на забелешките што ќе ги испратиме. Битно имаме ние комуникација сега со УНЕСКО и со советодавните тела за разлика од минатото. Се менаџира целата работа, истакна Георгиески.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This