Не мора да трпите никого – животот е краток: Совети кои ќе ви го променат животот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Не мора да трпите ништо и никого – животот е краток: Совети кои ќе ви го променат животот

Луѓето тврдат дека овие совети за психотерапевт им го сменија животот

Ако нешто ве боли, нормално е да одите на лекар, а ако си е проблемот психички, исто така е нормално да посетите психотерапевт.

Иако многумина сè уште не сакаат да бараат ваков вид на помош, многумина се задоволни од посетата на психотерапевт, а некои од нив го споделија најдобриот совет што го добиле за време на терапијата. Некои од овие совети се објавени на порталот Bored Panda.

1. Луѓето кои ви се лутат кога поставувате лични граници се токму тие што ќе профитираат доколку немате граници.

2. Разговарав со терапевт за тоа како често ги расипувам пријателствата бидејќи би помислил дека се заљубувам во некого и кога ќе сфатам дека чувствата не се вистински, ќе ја прекинев врската. Таа ми рече дека тоа е затоа што не ми посветувале доволно внимание и почитување кога сум растела, па кога конечно ќе го добијам тоа, се случи да мешам љубезност со романса. Таа ми рече дека морам да научам дека заслужувам да се однесуваат убаво со мене и надвор од љубовна врска.

3. Чувствата се како бранови, можеме да ги оставиме да не носат или да ги оставиме да поминат. Нема добри и лоши чувства.

4. Не дозволувајте сожалувањето да ве одржува во врска со луѓе кои не се добри за вас.

5. Не можете да го менувате или контролирате однесувањето на другите луѓе, но може да влијаете на тоа како реагирате на нивното однесување.

6. Признавањето дека ви треба помош не значи дека сте слаби. Прифаќањето помош исто така не значи дека сте слаби.

7. Не мора да се понижувате, да се правите глупави или да го криете своето мислење само затоа што некој е засрамен поради тоа.

8. Не мора да трпите ништо и никого. Или решете ја ситуацијата како возрасен или оддалечете се. Животот е краток за да трпите.

9. Секогаш кажувајте ѝ на личностаако ве повредила, не затоа што би предизвикале конфликт, туку затоа што ќе потрошите многу време чекајќи некој да се извини за нешто за што можеби воопшто не биле свесни.

10. Нема ништо лошо или себично во тоа да се ставите себеси на прво место.

11. Сакањето некој друг повеќе од себе, никогаш нема да ви донесе среќа.

12. Важно е да знаете каква личност сте, вашите јаки или слаби страни. На тој начин ќе знаете кога луѓето ќе ги проектираат своите несигурности врз вас. Луѓето честопати кај другите гледаат што не сакаат кај нив самите или им завидуваат на она во што сте подобри, па ќе направат сè за да ве срушат.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This