Не се знае дали ќе учествува на Австралија опен: Џоковиќ доби yлтиматум од премиерот или ќе се вакциниpa или…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Деновите минуваат, но прашината не стивнува дали Новак Џоковиќ е вакциниран и дали ќе може да учествува на Австралија опен каде ја брани титулата. Премиерот на Викторија, земјата чиј главен град е Мелбурн, рече дека Србинот нема да биде заштитен со титули, туку само со вакцина доколку сака да учествува на Грен слем турнирот.

Новак Џоковиќ се зарази со корона вирусот, како и некои членови на неговото семејство, уште во 2020 година за време на турнејата Адриа, а потоа во неколку наврати зборуваше за вакцините, велејќи дека не е против нив, но дека не сака да воведе нешто непознато во неговото тело.

Јасно е дека многумина го окарактеризираа како борец против вакцинацијата, а Новак одлучи повеќе да не го коментира тоа прашање, додека не се знае дали е вакциниран или не.

И додека Американците наводно знаат повеќе од остатокот на светот со „лансирање“ на приказната дека е многу можно Новак Џоковиќ да бил вакциниран бидејќи шетал низ Централ Парк во Њујорк каде се одржувал музички фестивал на кој можеле да присуствуваат само вакцинирани луѓе , пристигна од Австралија ултиматум! Во него јасно се наведува дека Џоковиќ нема да може да ја одбрани титулата, во случај да не е вакциниран.

„Грен слем титулите нема да ве заштитат. „Единствено што ќе ве заштити е дека имате докази за првата и втората доза на вакцината“, рече Даниел Ендрјус, премиер на Викторија.

И додека директорот на Австралија Опен, Крег Тајли, се бори со сите сили да ја убеди владата дека е непотребно да се воведат вакви ригорозни мерки, се чини дека тоа тешко му оди.

„Ако доаѓате како туристи или сте на работа и не сте Австралијци кои биле вакцинирани, мислам дека шансите се екстремно мали да влезете во земјата“, рече Ендрјус.

Да потсетиме, се уште не е познато дали Новак бил вакциниран или не, а Австралија опен е закажан за 17 јануари, и јасно е дека дотогаш ќе се знае дали најдобриот тенис на светот ќе ја брани титулата таму или не.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This